អត្រា​ជម្ងឺ​កុមារ​ក្រិន​ក្រេះ​នៅ​កម្ពុជា​នៅ​ខ្ពស់​នៅឡើយ
ភ្នំពេញ​ ៖ ការ ដោះស្រាយ​ក្រិន​ក្រេះ​មាន​សារៈសំខាន់ និង​ចាំបាច់​បំផុត ដើម្បី​ឲ្យ​កម្ពុជា​សម្រេច​បាន​នូវ​គោលដៅ​អភិវឌ្ឍន៍​ដោយ​ចីរភាព​នៅ​ឆ្នាំ​២០៣០​។
នៅក្នុង​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​អ្នកសារព័ត៌មាន ស្តី​ពី​សន្តិសុខ​ស្បៀង និង​អាហារូបត្ថម្ភ រយៈពេល​មួយថ្ងៃ​នៅ​សណ្ឋាគារ​ភ្នំពេញ ក្រោម​ការរៀបចំ​ដោយ​សម្ព័ន្ធ​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល ដើម្បី​អាហា​រូប​ត្ថ​កម្ពុជា ហៅ​កាត់​ថា (SUN CSA Cambodia) លោក សុខ ស៊ីឡូ អគ្គលេខាធិការ​រង នៃ​ក្រុមប្រឹក្សា​ស្តារ និង​អភិវឌ្ឍន៍​វិស័យ​កសិកម្ម និង​ជនបទ និង​ជា​អ្នកសម្របសម្រួល​ថ្នាក់​ជាតិ​សម្រាប់​ចលនា​អាហារូបត្ថម្ភ​នៅ​កម្ពុជា ក្នុងនាម​ឯកឧត្តម​ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី យឹម ឆៃលី ប្រធាន​ក្រុមប្រឹក្សា​ស្តារ និង​អភិវឌ្ឍន៍​វិស័យ​កសិកម្ម និង​ជនបទ និង​ជា​ប្រធាន​ក្រុមការងារ​បច្ចេកទេស​លើ​វិស័យ​សន្តិសុខ​ស្បៀង និង​អាហារូបត្ថម្ភ​ថ្លែង​ថា បញ្ហា​អាហារូបត្ថម្ភ​ធ្វើ​ឲ្យ​ប៉ះពាល់ ដល់​ការខាតបង់​សេដ្ឋកិច្ចជាតិ​ដ៏​ធំធេង ដែល​បង្កឡើង​ដោយ​កត្តា​សត្យានុម័ត​មួយចំនួន​ដូចជា ការ​បំបៅ​កូន​ដោយ​ទឹកដោះ​ម្តាយ និង​ការ​ផ្តល់​អាហារ​បន្ថែម​មិនបាន​គ្រប់គ្រាន់ របៀប​ផ្តល់​អាហារ​ដល់​កុមារ​មិនបាន​ត្រឹមត្រូវ​តាម​អាយុ និង​មិនបាន​យកចិត្តទុកដាក់​ទៅលើ​ការថែទាំ​កុមារ ការអនុវត្ត​អនាម័យ និង​ទឹក​ស្អាត​មិនបាន​ត្រឹមត្រូវ ការ​យល់ដឹង​អំពី​អនាម័យ និង​សុវត្ថិភាព​ចំណីអាហារ​នៅ​មាន​កម្រិត ការ​មិន​បាន​ទទួល​នូវ​សេវា​សុខភាព​មិនបាន​គ្រប់គ្រាន់ ការ​ផ្លាស់ប្តូរ​ឥរិយាបថ និង​ទម្លាប់​ហូបចុក​នៅ​មាន​ក​ម្រឹត និង​អត្រា​ជំងឺឆ្លង​ផ្សេងៗ​ជាដើម​។
លោក​បន្ត​ថា ក្នុង​រយៈពេល​មួយ​ទសវត្សរ៍​មកនេះ ប្រទេស​កម្ពុជា​សម្រេច​បាន​នូវ​វឌ្ឍនភាព​សង្គម​គួរ​ឲ្យ​កត់សម្គាល់​នូវ​ការ​លើកកម្ពស់​សុខភាព និង​អាហារូបត្ថម្ភ​សម្រាប់​ស្ត្រី​ក្នុង​វ័យ​បន្ត​ពូជ មាតា ទារក និង​កុមារ​។ ផ្អែក​តាម​លទ្ធផល​អង្កេត​សុខភាព​វិទ្យាសាស្ត្រ​ឆ្នាំ​២០១៤ របស់​ក្រសួងផែនការ​បាន​បង្ហាញ​ថា អត្រា​កុមារ​ក្រិន​ក្រេះ​ត្រូវ​បាន​កាត់បន្ថយ​ពី​ចំនួន ៥០% នៅ​ឆ្នាំ​២០១០ ទៅ ៣២% នៅ​ឆ្នាំ​២០១៤ អត្រា​កុមារ​មាន​ទម្ងន់​ទាប​ត្រូវបាន​កាត់បន្ថយ​ពី​ចំនួន ៣៩%​នៅ​ឆ្នាំ​២០១០ ទៅ​២៤% នៅ​ឆ្នាំ​២០១៤​។ អត្រា​ស្ត្រី​បន្ត​ពូជ​កង្វះ​អាហារូបត្ថម្ភ ត្រូវបាន​កាត់បន្ថយ​ពី​ចំនួន ២១% នៅ​ឆ្នាំ​២០១០ ទៅ ១៤% នៅ​ឆ្នាំ​២០១៤​។ អត្រា​នៃ​ការ​បំបៅ​កូន​ដោយ​ទឹកដោះ​ម្តាយ​តែមួយ​មុខ​គត់ និង​ការ​បំបៅ​កូន​ដោយ​ទឹកដោះ​ម្តាយ​ក្នុង​ម៉ោង​ដំបូង​ក្រោយពេល​សម្រាល បាន​កើនឡើង​គួរ​ឲ្យ​កត់​សម្គាល់​ចាប់តាំងពី​ឆ្នាំ​២០០០ ដល់​ឆ្នាំ​២០១០​។ ទោះបី​បញ្ហា​ក្រិន​ក្រេះ​របស់​កុមារ​បាន​ថយ​ចុះ​នៅត្រឹម ៣២% ក៏ដោយ​ក៏​អត្រា​នេះ​នៅ​មាន​កម្រិត​ខ្ពស់​នៅឡើយ​។ អត្រា​ក្រិន​ក្រេះ​ខ្ពស់​នេះ​គឺជា​ការ​គំរាមកំហែង​មួយ និង​រាំងស្ទះ​ដល់​និរន្ត​ភាព នៃ​ការ​អភិវឌ្ឍ​សង្គម សេដ្ឋកិច្ច និង​មូលធន​មនុស្ស និង​ការ​រីកចម្រើន​របស់​ប្រទេសជាតិ​ផង​ដែរ​។ កង្វះ​អាហារូបត្ថម្ភ​បាន​ធ្វើ​ឲ្យ​ប៉ះពាល់​ជា​អវិជ្ជមាន​ទៅលើ​ការសិក្សា​របស់​កុមារ ក៏ដូចជា​ប្រសិទ្ធភាព​ការងារ​របស់​ពួកគេ នៅ​ពេល​ដែល​ពួកគេ​ធំ​ឡើង និង​បង្ក​ជាហេតុ​ធ្វើ​ឲ្យ​ប៉ះពាល់​ដល់​សេដ្ឋកិច្ច​គ្រួសារ និង​សង្គមជាតិ​។ ដូចនេះ​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​ថ្ងៃនេះ ក្នុង​គោលបំណង​ដើម្បី​បង្កើន​ចំណេះដឹង និង​សមត្ថភាព​ក្នុងចំណោម​អ្នកសារព័ត៌មាន​លើ​វិស័យ​សន្តិសុខ​ស្បៀង និង​អាហារូបត្ថម្ភ ព្រមទាំង​ពង្រឹង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​របស់​ប្រព័ន្ធ​ផ្សព្វផ្សាយ ជាមួយនឹង​ក្រុមប្រឹក្សា​ស្តារ​អភិវឌ្ឍន៍​វិស័យ​កសិកម្ម និង​ជនបទ ក្រសួងសុខាភិបាល ក៏ដូចជា​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល​នានា ដើម្បី​ផ្សព្វផ្សាយ​ព័ត៌មាន​ក្នុង​វិស័យ​សន្តិ​សុខ​ស្បៀង និង​អាហារូបត្ថម្ភ​ឲ្យ​កាន់តែ​ទូលំទូលាយ​ដល់​ស្រទាប​សាធារណជន​។ លើស​ពី​នេះ​ទៀត​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​នេះ មាន​គោលបំណង​ដើម្បី​លើកទឹកចិត្ត​ឲ្យ​ប្រព័ន្ធ​ផ្សព្វផ្សាយ បាន​ចូលរួម​ចំណែក​គាំទ្រ​ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​ព័ត៌មាន​សន្តិសុខ​ស្បៀង និង​អាហារូបត្ថម្ភ​ឲ្យបាន​ទូលំទូលាយ​ប្រយោជន៍​ដើម្បី​រួម​ចំណែក​ក្នុងការ​លើក​កម្ពស់​វិស័យ​សន្តិសុខ​ស្បៀង និង​អាហារូបត្ថម្ភ​នៅ​កម្ពុជា​៕