នាយ​ឧ​ត្ត​សេនីយ៍​សន្តិ​បណ្ឌិត​នេ​ត​សាវឿន ជូនដំណឹង​ឲ្យ​រាជ​ធានី ខេត្ត​ផ្ញើ​របាយការណ៍ ស្ដីពី​វឌ្ឍនភាព​នៃ​ការ​ត្រួតពិនិត្យ និង​លុបបំបាត់​ការដាក់​ប៉ុស្ដិ៍​អនាធិបតេយ្យ
ភ្នំពេញ ៖ នាយ​ឧ​ត្ត​ម​សេនីយ៍ សន្ដិ​បណ្ឌិត នេ​ត សាវឿន អគ្គស្នងការ​នគរបាល​ជាតិ និង​ជា​ប្រធាន​គណៈ​កម្ម​ធិ​ការត្រួតពិនិត្យ​និង​លុបបំបាត់​ការដាក់​ប៉ុស្តិ៍​ត្រួតពិនិត្យ​អនាធិបតេយ្យ​បាន​ចេញ​សេចក្តី​ជូនដំណឹង​មួយ ជម្រាបជូន​ឲ្យ​ប្រធាន​គណៈ​បញ្ជាការ​ឯកភាព​រាជធានី ខេត្ត ដែលជា​សមាជិក ត្រូវ​ផ្ញើ​របាយការណ៍ ស្ដីពី​វឌ្ឍនភាព​នៃ​ការត្រួតពិនិត្យ និង​លុបបំបាត់​ការ​ដាក់​ប៉ុស្ដិ៍ តាមផ្លូវ​គោក និង​ផ្លូវទឹក ឆ្នាំ​២០១៨។
នេះ​បើ​យោង​តាម​លិខិត​របស់​នាយ​ឧ​ត្ត​ម​សេនីយ៍ សន្ដិ​ប​ណ្ដិ​ត នេ​ត សាវឿន ដែល​កម្ពុ​ជាថ្មី​ទទួលបាន​កាលពី​ថ្ងៃទី​២៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ​២០១៨​នេះ ។ លិខិត​នេះ ក៏បាន​សង្កត់ធ្ងន់ថា ដើម្បី​មាន​មូលដ្ឋាន​បូកសរុប វាយតម្លៃ រាយការណ៍​ជូន​រាជរដ្ឋាភិបាល អំពី​វឌ្ឍនភាព​នៃ​ការ​លុប​បំបាត់​ការ​ដាក់​ប៉ុស្តិ៍ អនាធិបតេយ្យ​ឆ្នាំ​២០១៨ និង​លើក​ទិសដៅ​បន្ត​អនុវត្ត​នា​ឆ្នាំ​២០១៩ លេខាធិការដ្ឋាន​ស្នើ​លោក​ប្រធាន​គណៈ​បញ្ជាការ​ឯកភាព រាជធានី ខេត្ត​បញ្ជូន​របាយការណ៍​អំពី​កិច្ច​ដំណើរការ​និង លទ្ធផល​ការងារ​លុបបំបាត់​ប៉ុស្តិ៍​អនាធិបតេយ្យ​ក្នុងភូមិ​សាស្ត្រ​ទទួលខុសត្រូវ របស់​រាជធានី​ខេត្ត​នីមួយៗ និង​ផ្ញើ​មក​លេខាធិការដ្ឋាន​ឲ្យ​បាន​មុន​ថ្ងៃទី​១០​ខែមករា​ឆ្នាំ​២០១៩។
គួរ​រំលឹក​ថា បន្ទាប់ពី​មាន​លេចឮ​បាតុភាព​មិនល្អ​ចេញ​ប៉ុស្តិ៍​ត្រួត​ពិនិត្យ​នានា​ដែល​កម្លាំង​សមត្ថកិច្ច​ដាក់​ប៉ុស្តិ៍​ត្រួតពិនិត្យ​តាមផ្លូវ​គោក​និង​ផ្លូវទឹក រាជរដ្ឋាភិបាល​ក៏​បានចេញ​សេចក្តី​សម្រេច​លេខ ៤៦​ស ស រ ចុះ​ថ្ងៃទី​២២ ​ខែវិច្ឆិកា ​ឆ្នាំ​២០១២ ស្តី​ពី​ការបង្កើត​គណៈកម្មការ​ត្រួតពិនិត្យ និង​លុបបំបាត់​ការ​ដាក់​ប៉ុស្តិ៍​ត្រួតពិនិត្យ​អនាធិបតេយ្យ ដែល​មាន​ក្រសួងមហាផ្ទៃ​ជា​ប្រធាន​គណៈកម្មការ​និង​រាជធានី​ខេត្ត​ជា​សមាជិក ហើយ​សមាជិក​នេះ​ត្រូវធ្វើ​របាយការណ៍​បូក​ស​រុប​លទ្ធផល​ប្រចាំឆ្នាំ​ជូន​ប្រធាន​គណៈបញ្ជាការ​រាល់ពេល​ជិត​ដាច់​ឆ្នាំ​នីមួយៗ៕