ច្បាប់​ស្តីពី​វិសោធនកម្ម​មាត្រា​៤៥​ថ្មី (​ស្ទួន​) នៃ​ច្បាប់​ស្តីពី​គណបក្សនយោបាយ ឆ្លង​ផុត​ក្រុមប្រឹក្សាធម្មនុញ្ញ​ហើយ
ភ្នំពេញ ៖ ក្រុមប្រឹក្សាធម្មនុញ្ញ បាន​បើក​កិច្ច​ប្រជុំពេញអង្គ​របស់​ខ្លួន ដើម្បី​ពិនិត្យ និង​សម្រេច​លើ​សំណើ​របស់​សម្តេច​អគ្គ​មហា​ពញា​ចក្រី ហេង សំរិន ប្រធានរដ្ឋសភា ដែល​បាន​ស្នើសុំ​ពិនិត្យ​ធម្មនុញ្ញភាព​ច្បាប់​ស្តីពី​វិសោធនកម្ម​មាត្រា​៤៥ ថ្មី (​ស្ទួន​) នៃ​ច្បាប់​ស្តីពី​គណបក្សនយោបាយ ហើយ​ជា​លទ្ធផល ក្រុមប្រឹក្សាធម្មនុញ្ញ​បានអនុម័ត​ជា​ឯកច្ឆន្ទ​ថា ស្រប​នឹង​រដ្ឋធម្មនុញ្ញ​។
ការអនុម័ត​នេះ​បាន​ធ្វើឡើង​នៅក្នុង​កិច្ចប្រជុំពេញអង្គ​របស់​ក្រុមប្រឹក្សាធម្មនុញ្ញ កាលពី​ព្រឹក​ថ្ងៃ​សុក្រ ៦​រោច ខែ​មិគសិរ ឆ្នាំច សំរឹទ្ធិស័ក ព​.​ស​.២៥៦២ ត្រូវ​នឹង​ថ្ងៃទី​២៨ ខែធ្នូ ឆ្នាំ​២០១៨ នៅ​អគារ “​ស​” វិមាន​រដ្ឋ​ចំការមន ក្រោម​អធិបតីភាព​របស់​លោក អ៊ឹម ឈុនលឹម ប្រធាន​ក្រុមប្រឹក្សាធម្មនុញ្ញ នេះ​បើ​យោងតាម​សេចក្តីប្រកាស​ព័ត៌មាន​របស់​អគ្គលេខា​ធិ​ការ​ក្រុមប្រឹក្សាធម្មនុញ្ញ ដែល​សេចក្តីប្រកាស​នោះបាន​បញ្ជាក់​យ៉ាងនេះ​ថា “​ក្រុមប្រឹក្សាធម្មនុញ្ញ​បានអនុម័ត​ជា​ឯកច្ឆន្ទ ដោយ​ចំនួន​០៨​សំឡេង នៃ​ចំនួន​ក្រុមប្រឹក្សាធម្មនុញ្ញ​ទាំងមូល (​អវត្តមាន​១​អង្គ ដោយ​មូលហេតុ​ប្រឈួន​) ថា ក្រុមប្រឹក្សាធម្មនុញ្ញ បាន​ពិនិត្យឃើញថា​ច្បាប់​ស្តីពី​វិសោធនកម្ម​មាត្រា​៤៥​ថ្មី (​ស្ទួន​) នៃ​ច្បាប់​ស្ដីពី​គណបក្សនយោបាយ គឺ​ស្រប​នឹង​រដ្ឋធម្មនុញ្ញ​”​។
សូម​បញ្ជាក់​ថា សេចក្តី​ស្នើច្បាប់​ស្តីពី​វិសោធនកម្ម​មាត្រា​៤២​ថ្មី (​ស្ទួន​) នៃ​ច្បាប់​ស្តី​ពី​គណបក្ស​នយោបាយ​នេះ ធ្វើឡើង​ដោយ​តំណាងរាស្ត្រ​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា​ចំនួន​៨៧​រូប និង​បន្ទាប់ពី​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា តាមរយៈ​ក្រសួងការបរទេស និង​សហប្រតិបត្តិការ​អន្តរជាតិ បាន​ចេញ​សេចក្តីថ្លែងការណ៍​មួយ សម្រួល​ដល់​ស្ថានការណ៍​អ្នកនយោបាយ​ក្រុមប្រឆាំង ដែល​ត្រូវ​តុលាការ​ហាមឃាត់​សិទ្ធិ​ធ្វើ​នយោបាយ​កន្លងទៅ ក៏ដូចជា​សម្រួល​ដល់​ប្រព័ន្ធ​ផ្សព្វផ្សាយ​បរទេស​នៅ​កម្ពុជា អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល និង​សហជីព​ជាដើម​។ ជាមួយគ្នា​នោះ រាជរដ្ឋាភិបាល ក៏បាន​អំពាវនាវ ដល់​តុលា​ការ​ឲ្យ​ព​ន្លឿ​ន​នីតិវិធី​ចំពោះ​បុគ្គល ដែល​ជាប់​ពាក្យបណ្តឹង​នៅ​តុលាការ ឬ​ត្រូវ​បាន​គេ​ចោទប្រកាន់​ស្របតាម​នីតិវិធី​ថែមទៀត ដើម្បី​ការពារ​សិទ្ធិ​ពួកគេ ដែល​ធានា​ដោយ​រដ្ឋធម្មនុញ្ញ​។
សេចក្តីស្នើ​វិសោធនកម្ម​មាត្រា​៤៥​ថ្មី (​ស្ទួន​) នៃ​ច្បាប់​ស្តីពី​គណបក្ស​នយោបាយ​នោះ បាន​បន្ថែម​នូវ​វាក្ស​ខណ្ឌ​មួយ​ថ្មី​ក្នុង​មាត្រា​៤៥​ថ្មី (​ស្ទួន​មួយ​) គឺ "​បុគ្គល​ត្រូវបាន​តុលាការ​សម្រេច​ហាមឃាត់​ការធ្វើសកម្មភាព​នយោបាយ មិនអាច​បង្កើត​គណបក្ស​នយោបាយ ឬ​ចូលរួម​ក្នុង​គណបក្សនយោបាយ​ណាមួយ ឬ​ឈរឈ្មោះ​ឲ្យ​គេ​បោះឆ្នោត ឬ​ធ្វើ​សកម្មភាព​ណា មួយ​គាំទ្រ ឬ​ប្រឆាំង​គណបក្ស​ណាមួយ​បានឡើយ​។ បុគ្គល​ដែល​បាន​តុលាការ សម្រេច​ហាមឃាត់​ការធ្វើសកម្មភាព​នយោបាយ​នេះ នឹង​អាច​ទទួលបាន​វិញ​នូវ​សិទ្ធិ​នយោបាយ​ពេញលេញ ដោយ​ពេញ​ច្បាប់ បន្ទាប់ពី​ផុត​រយៈពេល​នៃ​ការហាមឃាត់ ដែល​កំណត់ដោយ​សាលដីកា​របស់​តុលាការ​កំពូល ឬ​ក្នុងករណី​ដែល​បុគ្គល​នោះ​ត្រូវ​បានផ្តល់​នីតិសម្បទា​ឡើងវិញ ដោយ​ព្រះមហាក្សត្រ តាម​សំណើ​របស់​នាយករដ្ឋមន្ត្រី តាម​សេចក្តីស្នើសុំ​របស់​រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងមហាផ្ទៃ​”​។
​សម្តេច​តេ​ជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​ព្រះរាជណាចក្រ​កម្ពុជា ធ្លាប់បាន​បញ្ជាក់​ថា ការកែប្រែ​ច្បាប់​នេះ​មិនមែន​តម្រូវ​ចិត្ត​បក្ស ឬ​បុគ្គល​ណាមួយ​នោះ​ទេ តែ​សម្រាប់​ជា​ប្រយោជន៍​ដល់​គ្រប់​គណបក្សនយោបាយ និង​អ្នកនយោបាយ​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​។ ជាមួយគ្នា​នោះ សម្តេច​តេ​ជោ ហ៊ុន សែន បានបញ្ជាក់​ផងដែរ​ថា ច្បាប់​នេះ គឺជា​ការបើកផ្លូវ​មួយ​ឲ្យ​សមាជិក​អតីត​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​ចំនួន​១១៨​នាក់ ដែល​ត្រូវ​ហាមឃាត់​ដោយ​អំណាច​សាលក្រម​តុលាការ​កំពូល កាលពី​ចុងឆ្នាំ​២០១៧​អាច​ទទួល​បាន​សិទ្ធិ​ធ្វើ​នយោបាយ​ឡើងវិញ និង​អាច​ចូលរួម​ការប្រកួតប្រជែង​ការបោះឆ្នោត​ក្រុមប្រឹក្សាឃុំ​សង្កាត់​នា​ឆ្នាំ​២០២២​ផងដែរ​៕